Amerikan MBA küresel gidiyoruz

‘Global MBA’, ‘Uluslararasi MBA’, ‘Uluslararasi Yüksek Lisans Management’-bu çok Amerikan is okullarda sadece sunulan yeni derece bazilaridir. Böyle bir egilim katkida birçok faktör vardir, bu piyasalarin küresellesmesi, Asya’dan rekabet baskisi, ya da daha fazla disa dönük olmak zorlayici Amerikan endüstrisinin durgunluk etkisini olabilir. Ne olursa olsun sebebi, Amerikan MBA programlari kendi alanlarinda giderek daha uluslararasi hale geliyor ve birçok isveren bu egilim agirliyor.

Ne ABD MBA programi ‘uluslararasi’ kilan nedir? Biri size konustugunuz kime bagli oldugunu söyleyebiliriz. Kendi MBA programi içinde uluslararasi kurslari sunan bir Amerikan is okulu programlarini uluslararasi gördükleri olabilir. Kendi bölge disindan is uygulamalari okuyan bu yana bir ABD is okula Ispanya’dan bir ögrenci kendi MBA uluslararasi düsünebilirsiniz. Bir argüman iki durum için yapilabilir iken, gerçek anlamda uluslararasi bir is derecesi bir yurtdisi baglamda belirlenen birkaç vaka çalismalari dokunmadan, ya da kendi farkli bir ülkede egitim ötesine geçer.

Bu ayri digerlerinden bazi Amerikan IMBAs ayarlar önemli bir yönü, uluslararasi sinif arkadaslari ile uluslararasi sehirlerde uluslararasi projelerde çalisma uygulamali deneyim gibi görünüyor. Diger bir deyisle, farkli uygulamalar, bilgi formlari ve bakis açilari ne sürücü ögrenme vardir. Silikon Vadisi’nde yeni teknolojiler hakkinda ögrenme, Rio de Janeiro’da bir staj yapiyor, Londra’da Vodafone merkezi ziyaret ve Singapur gibi yerlerde kendi islerini okudu ve çalistirmak diger ögrenciler ile isbirligi yaparken Sangay-tüm bir ihracat seminerde düsünün , Fransa ve Meksika. Böyle bir deneyimlerinden toplamak olacaktir bilgi genisligi sasirtici oldugunu.

Bu nasil çalisir gibi uluslararasi is derece yapmak? Bazi isletme okullari her ögretim ve staj olanaklari sunan farkli uluslararasi yerlerde kendi kampüslerinde, var. Hult International Business School ögrenciler Boston ya da San Francisco kampüsünde ya da ABD’de MBA baslatmak için izin verir, ve ögrenciler modülleri almak ve diger uluslararasi kampüslerinde herhangi birinde staj yapabilirsiniz Küresel Rotasyon Programi sunmaktadir. Bu hala Hult ögretim elemanlarinin ders devam ederken ögrenciler, örnegin Londra, Dubai, ya da Sangay gibi uluslararasi finans merkezlerinde degerli yerel bilgi ve rehber kazanç saglar.

ABD’de baska bir uluslararasi MBA modeli üniversiteler böylece ögrencilerin bir dönem ya da iki yurtdisinda egitim için izin, farkli ülkelerdeki diger üniversiteler ile ortak hangi biridir. UCLA bulur de Yönetim Anderson School Bu ABD’de zorunlu ders, ama yurt disinda birçok çalisma Asya, Avrupa, Latin Amerika, Avustralya, Orta Dogu ve Afrika’da ortak üniversitelerde firsatlar sunuyor. Tersine, bu IESE Business School gibi Avrupa üniversiteleri Ispanya’da kendi ana kampüsü var, ama ayni zamanda Silikon Vadisi, New York, Hindistan, Barselona ve Sanghay’da üniversiteler ile ortakliklar var.

Dedi, sizin için uluslararasi bir MBA? Tipik olarak bir derece yapmak isteyen bu uluslararasi ticaret, gelismekte olan piyasalarda, ya da çok uluslu bir sirket için çalismak arzusu diger ilgi olabilir. Küresel bölümler ile firmalarin is zekasi ve uluslararasi anlayisli hem de çalisanlari bulmak ve genellikle Budapeste, Sao Paulo ve Hong Kong gibi yerlere asker göndermek istiyoruz. Uluslararasi deneyim ve seyahat düsüncesi bazilari için cazip olsa da, aileler ve belirli bir yerde kökleri olan böyle bir programa katilmak için kapasiteye sahip olmayabilir. Uluslararasi bir MBA yapmayi düsünüyorsaniz, sadece farkli uluslararasi is bakis açilari ve uygulamalari ögrenmeye bir ilgi var, ama ayni zamanda arzu ve de bu uluslararasi baglamlarda çalisma yetenegine sahip olmamalidir. Ancak, ilgi ve uluslararasi bir is derecede mesgul anlamina gelir kim olanlar için, dünya kesinlikle istiridye oldugunu.