Bilmeniz gereken is degisikligi hileler

Aslinda size çalisma hayatinda zaman içinde en az dört farkli kariyerlere sahip olasidir. Ne kariyer sizin için uygun? Eger hayatinizda ne yapiyor olmalidir? Eger dogru olani olan veya baska bir sey orada yapiyor olmalidir edilir?

no 1 kandirmak

Kariyer ilk etapta sizin için dogru olani bulmaya çalisin.

Çogu insan asla. Onlar mesgul olsun, hatta biraz para kazanmak ama insanlarin büyük çogunlugu onlar gidiyor ne yönde ya da ne yapmalari gerektiginin kariyer anlamaya asla.

Eger bu soruya cevap verebilir sürece kariyer gelisimi mümkün oldugunu görüyoruz. Bekleyebilirsiniz en iyi her simdi ve sonra is degistirmek için ama bu mutlaka kariyer gelistirme degil. Sadece kariyer degisiklik var. Göbekli olmak gibi.

no 2 kandirmak

Bir piyango bileti gibi kariyer davranmayin. Eger basarisiz olmadan her hafta on bilet satin alabilirsiniz piyango ile görmek ama mutlaka piyango kazanan daha yakin almaz. bir kalkinma plani degil, bu piyango plan.

Çogu kisi bir is piyango gibi kariyerlerini çalistirin. Bunun yerine size kariyer ile ilgili take her eylem aradiginiz sonuca daha yakin ve daha yakin hareket etmesini saglamak istiyoruz.

Yani bile alti hafta sonra geriye bakmak ve ilerleme görmek. Bu büyük isletmelerin çalistirmak nasil oldugunu. Büyük bir müsteri ile sansli bir mola ve anlasma kapali bir baglidir Bir is bir is degil, bir piyango. Bankalar bu geri olmaz, bunu geri olmaz, böylece sekilde kariyer olarak ele alinmaz.

no 3 kandirmak

Bu bir is degisikligi iste hüner karsi karsiya gelecek neredeyse kaçinilmazdir. Görüsmeler için CV bagli olmayan.

CV çok kötü bir pazarlama cihazdir ve bir röportajda inis kötü sekilde. Tabii ayni zamanda bir röportajda almanin en yaygin yolu ama tam olarak neden alternatifler bakmak gerektigini bu.

Bir is degisikligi yapmak için çalisiyorsaniz o zaman CV bazli ise alim için bir alternatif gerekir. Bir sohbet için çizgi yöneticisi önüne almak gerekir.

özet

Yani bu üç hileler var size ileri kariyer tasimak için kullanabilirsiniz. Bu hileler görmezden o zaman bir “ben de” olma riski ve filtre olmasi muhtemeldir.

Geleneksel görüsme süreci filtreleme esas biridir. Bu 6 kisa bir listesini söylemek 400 basvuru azaltma ile ilgili baslangiçta var. Bu en iyi aday alma hakkinda degil, kisa listeye alma hakkinda sadece.

Filtreleme hayatta CV’nizi sansini bir kariyer degisikligi yapiyorsaniz oldukça ince, bu yüzden gerçekten alternatif bir yaklasim gerekir; CV’nizi gerektirmeyen bir.