bir firmada egitim ve gelisim önemi.

Egitim ve Gelisim çalisanlarin kisisel ve kurumsal bilgi, beceri ve yeteneklerini gelistirmek için yardimci olmak için çerçevedir. Insan Kaynaklarinin Gelistirilmesi her yönüyle odak organizasyon ve tek tek çalisanlarin müsterilerine hizmet islerini hedeflerine ulasmalarini böylece en üstün isgücü gelistirmektir.

Tüm çalisanlar degerli ve her zaman isgücü piyasasinda rekabetçi kalmak istiyorum. Bu sadece personel egitimi ve gelistirilmesi yoluyla elde edilebilir. Çalisanlar her zaman her zaman çalisan motivasyonu ve tutma yol açacaktir kariyer arttirici becerilerini gelistirmek isteyeceksiniz. Iyi egitimli ve gelismis personel sirket için degerli bir varlik olabilir ve böylece kendi görevlerini yerine onun verimlilik sansi artan dair hiçbir süphe yoktur.
Iç ve Dis egitim, bir kurulusta egitim temel olarak iki tür olabilir. Egitim bir kaynak kisi olarak belirli bölümünde bir üst düzey personel ya da yetenekli personel kullanarak Insan kaynaklari departmani veya egitim departmani tarafindan içi organize zaman iç egitim içerir.
Öte yandan Dis egitim normalde firma disinda düzenlenir ve çogunlukla egitim kurumlari veya danismanlari tarafindan organize edilmektedir. Hangi egitim, tüm personel için çok önemlidir ve kariyer konumlandirma bina ve büyük sorunlar için personel hazirlanmasinda yardimci olur.

Emek Isverenler sirket atanan yönde sadece, çalisanlarin seçtikleri bir yönde egitim ve gelisim sürdürmeye imkan vermelidir ve ilgilendi. Sirketler genel olarak, ögrenmeyi desteklemek ve çalisanin mevcut veya bir sonraki beklenen is için gerekli bilgi destegi sadece gerekir. Bu anahtar faktör, mesgul motive ve muhafaza, katilan, çalisanin ilgi tutuyor unutulmamalidir.

Iyi özellikle Denetim ve Yöneticileri gerçeklestirmek için her çalisan için, sürekli egitim ve gelisim için ihtiyaç vardir. Dogru personel egitimi, gelisimi ve egitimi artan verimlilik, bilgi, sadakat, ve firmanin genel büyümesine katki isveren için büyük ödemeler saglar. Çogu durumda örnegin dis egitimler ayni alanda ve ag insanlarin yeni bir dizi karsilamak için cadde ile katilimcilara saglar. Toplanti onlari sorunlari karsilastirmak ve birbirlerinin ortamda elde ne oldugunu ögrenmek için sans verecektir. Herhalde bu olumlu degisiklikler gerektiginde tanitacak.

personel egitimi ve gelisimi için nedenleri:
Personel egitimi ve gelistirme arkasindaki nedenleri gereginden fazla vurgulanan olamaz. Bizim tartismalar simdiye kadar, kolayca egitim ve personel gelistirme yapan firmalarin arkasinda bazi nedenleri anlamak olabilir. Böylece bazi nedenleri özetleyecegim;

Ihtiyaçlarini performans degerlendirme sonucu elde edilen bulgular sonucunda ortaya çiktiginda.
Mesleki gelisim planinin bir parçasi olarak.
Bir çalisan organizasyonda rol planli bir degisiklik için uygun yardimci olmak için planlama arkaya bir parçasi olarak.
Sistemde yeni bir teknoloji içine çekmek ve telkin.
Is dünyasi ve degisen teknolojilerin dinamik yapisi yüzünden.

çalisan egitimlere tedavi edilen bazi konular:
Iletisim: Günümüz is gücü artan çesitliligi dil ve gümrük genis bir yelpazede, böylece personel yazili ve sözlü iletisimde çok iyi olmasi gerekir getiriyor.
Bilgisayar becerileri: Bilgisayar beceri idari ve ofis isleri yürütmek için bir zorunluluk haline gelmektedir. Teknolojik ilerleme bu dönemde, bilgisayar neredeyse bir kurulusta bölümlerin için çok gereklidir.
Müsteri hizmetleri: bugünün global pazarda artan rekabet çalisanlari anlamak ve müsterilerinin ihtiyaçlarini karsilamak kritik yapar. Kalabaliktan siyriliyor firma her hedefi ilk önce müsterilerine koyar firmadir. Daha sonra her zaman müsteri hizmetleri personeli egitmek gerek.
Çesitlilik: Bu insanlar ve onlarin farkli bakis açilari ve görüsleri hakkinda açiklama içerir ve nasil bu ele alinabilir.
Etik: Farkli firmalarda farkli etik vardir. Bazi firmalar diger konularda daha ahlaki, hizmet süresi, latness vb gibi bazi konulara daha fazla önem veriyoruz. Günümüz toplumunda kurumsal sosyal sorumluluk ile ilgili beklentiler artmaktadir etti. Ayrica, bugünün çesitli isgücü isyerine degerler ve ahlak genis bir yelpazede getiriyor. Bu egitim ve gelistirme yoluyla her zaman bunlarin hatirlatilmasini personel ihtiyacini gerektirir.
Insan iliskileri: Bugünkü isyerinin artan stres yanlis anlamalar ve çatisma içerebilir. Egitim insanlarin birbirlerine iyi bir anlayis ve resmi çatisma azaltmak için ofis arasi kisisel iliski ile isyerinde birlikte almak için yardimci olabilir.
Kalite Yönetimi: Toplam Kalite Yönetimi, Kalite Çemberleri, kiyaslama, vb, gibi Girisimleri kalite için kalite kavramlari, kurallari ve standartlari hakkinda temel egitim, vb gerektirir
Güvenlik: agir ekipman, tehlikeli kimyasallar, tekrarlayan aktiviteleri vb Personel bir güvenlik departmani var olmasina ragmen, her personelin güvenligini kendi / kendi elinde oldugunu anlamak için yapilmalidir çalisma nerede Güvenlik egitimi önemlidir.

çalisanlarin egitim ve gelisim faydalari:
Çalisanlar arasinda artan is tatmini ve moral.
Daha arasi kisisel iliski ve müsteri memnuniyeti.
Çalisan motivasyonu artti.
Gelismis finansal kazanç ile sonuçlanan süreçleri artan verimliligi,.
Yeni teknolojiler ve yöntemleri benimsemeye kapasitesini arttirdi.
Stratejileri ve ürünleri artan yenilik.
Çalisan devir hizi azalir.
Gelismis sirket imaji.
Daha iyi risk yönetimi ve personel güvenligi bilinci.
Verimlilik artis.