daha deneyimli adaylar maglup nasil

Ben en son daha az deneyim, ya da bazi durumlarda hiçbiri ile süreci giriyorsaniz profesyonel rekabeti yenerek hakkinda bazi tavsiyeler okuyun. Odak önemli alanlarda deneyim toplama, esneklik, terimler vardi, vb onlar yeni çalisan yararlanmak için sirket için izin olarak özellikle, bazi alanlarda kabul etmedi. Kazan-Kazan senaryolari dogru uzun süreli iliskiler ve sadik çalisanlar için temel sunuyoruz formüle ancak ne zaman, gelistirmek zordur.

Daha az deneyime sahip Yani nasil rekabet eder. Sartlar büyük bir alani vardir. Bu iyi tazminat ötesine geçer. Özellikle, sahip olduklari bir sorun çözer bir sekilde sirket ele bakmak. Eger yeteneklerini özgü, benzersiz bir sekilde bu durumu ele, ve kendinizi daha uygun bir aday yapmak gerekiyor. Örnegin, bir sirket bir orta düzey Proje Yöneticisi ariyor ve farkli projeleri karsisinda 5-8 yil deneyimi olan biri ariyorlar söylüyorlar. Eger is yapabilirsiniz hissediyorum ve saglam bir varlik buna ragmen deneyiminizi, sadece 2 yil içinde mevcut olabilir. Arka plan bakin ve yeteneklerinizi anlamak, is disi senaryolarda yönetilen olabilir projeleri bakmak ve daha sonra müsterinin ihtiyaçlarina olanlarin karmasikligi hizalayin. Genç bir moldable çalisan hiçbir kötü aliskanliklari getiren ve sirketin ne yaptigini bir sünger olarak, kendi kültür gelen yolunda sundugu onlarla tartisin. Esnek ama kirilgan degil Stres.

Tazminat büyük bir faktördür ancak deger gösterdi sonra sadece tartisilabilir. Artik onlar kelimesi kelimesine eslesmiyor ragmen sirketin yeteneklerini gösteren, deger sunduk. Müdür kabul görünüyor, o zaman tazminat birakin. Sadece gibi nitelikli, ama ayni zamanda daha az para vardir. Dogrudan deneyim arayan ve hayatinda eski bir kisi yükünü gider olmamasi, deneyim, kisisel gelisim ve ilerleme için firsat için çalisiyoruz. Bu deneyimi tazminat bir parçasidir ve bu nedenle zor dolar kadar talep yok anliyorum. Bu özellikle sirketler, sinirli bütçeleri üzerinde olanlar için güçlü bir varlik olabilir.

Tüm dedi ve yapildiginda, her zaman inmesi ve kisinin masa veya konferans salonu karsisinda oturan. Baglanmak nasil oldu, ne gibi iletisim oldu, ve bu rol için o / o / onlar sizin gibi mi? Kendileri, sizinle her gün fazla mesai hakkinda geldiginde çikarip siparis ve isler kötü giderken ile siperlerde içine basligi görebilirsiniz. O görebiliyorsaniz, deneyim gerekli ve ne var küçük bir sorun haline gelir. Onlar degil ise, kambur asmak için ne dedigi önemli degil – bu is almiyor çünkü hareket.