davranis kaliplari degerlendirilmesi

Davranis degerlendirme egitim ve bireysel genel davranis kaliplari degerlendirmek için gözlenen sistematik ve kantitatif bir yöntemdir. Bu büyük ölçüde kadar çalisan devir hizi artirabilir. Bu süreç muhtemelen bazi davranislari ortaya çikmasini ya da olmayan olay ile iliskili olan, önemli sosyal, bilissel, duygusal ve / veya çevresel faktörlerin belirlenmesi üzerinde duruluyor. Ise iken, davranissal degerlendirme bir adayin isyeri kisilik degerlendirmek için öncelikle yapilir.

Aslinda, davranissal degerlendirme isveren, çalisanlarin davranislari ve motivasyonlari hakkinda kapsamli ayrintili bilgi edinmek için yardimci olacaktir. Buna ek olarak, ayni zamanda gelismis çalisan bagliligi hem de çalisan gelisim firsatlari hizlandirir için temel olusturur. Degerlendirmeler Bu tip genellikle sunlardir:

* Çalisan Ölçme, AOS genel zeka – Bu kisinin performans yetenegi açiklamaya yardimci olacaktir.

* Çalisan ile bir yüz-yüze görüsme – Bu çalisan, AOS görünümü hakkinda degerli bilgiler saglayabilir.

* Kisilik testleri – Bu yetenegi ya da sosyal iliskiler kurmak ya da sürdürmek için çalisanin yetersizlik belirleyebilir.

Çalisan, AOS faaliyetleri ve yanit desen yani sira mizaç ofis içinde * Gözlem.

Çalisanin * Gözlem, belirli bir ortamda davranis, ya da belirli bir durumda AOS.

Çalisanin * Gözlem, AOS is etkilesimleri yaklasim.

* Çalisanin belirlenmesi, kisisel tutum ve ilgi ve nasil bu büyüme ve örgütün gelismesine katkida bulunacak AOS.

* Onlarin bakis açisindan anlamak için çalisanlarin yasam sürücüler kuvvet belirlenmesi.

* Zorlu durumlarla basa çikmak için hem de yeteneklerini karar belirlemek için çalisanin kapasitesi belirlenmesi.

Bu analiz edinilebilir öznel ve nesnel bilgi çalisanin degerlendirilmesinde önemli olabilir, davranis kaliplari AOS. Etrafinda Subjektif bilgi merkezleri ragmen söz konusu bireyin süreçleri, kendi duygularini, endiseler ve mesgul. Röportajlar ve kisilik testleri bu tür bilgileri ortaya yardimci olur. Amaç bilgi, diger taraftan, kisinin etrafinda döner fark edilebilir davranis kaliplarini AOS. Sorunlarin arkasinda dogru nedenleri anlamasi sekilde tüm bu bilgileri dikkate klinik karar geçmesi gerekiyor.

Davranis degerlendirme aksi hazir olmayabilir bilgi almak için yapilir. Bu tür degerlendirmenin degeri de gözlem için seçilmistir davranis tipine baglidir. Örnegin, bir depresif bozukluk tespit etmek için, kaydedilen tepkiler, motor aktivite gibi, gülümseyen ve konusma derece o egilimi kanitlamak gerekir.

Çalisanin bir degerlendirme, AOS davranis bireysel için ciddi bir tehdit ya da daha sonraki bir asamada bile örgüt olusturabilecek tutum giderilmesinde son derece gerekli oldugunu kanitlayabilir.