geçici ve geçici isler açikladi

Orada çagdas isgücü geçici isler çok çesitli ve hepsi etkili uygulamada, “geçici is” çatisi tarif olmasina ragmen oldukça farkli düzenlemeler olabilir.

Belirtildigi gibi, tüm geçici isler bir isveren belli bir, sinirli bir süre için ekibinin bir üyesi alir bir durum içerir. Bu bir isçi ve bir isveren belirli prosedürleri takip edildiginde sadece sona erer istihdam belirsiz bir süre için bir sözlesme imzalamak istihdam daha yaygin sekli, dogrudan tersidir.

Ancak tüm geçici isler aynidir ve sik sik, onlar istihdam sinirli bir süre belirli durum tarif belirli sartlari adlandirilir. Örnegin:

Tahmin edebileceginiz gibi mevsimlik isçiler, geçici personel yilin belirli dönemlerinde bazi isletmeler tarafindan görülen talep artisi ile yardimci olmak için gemide getirilir. Kayak kis aylarinda daha fazla personel almak, örnegin, tarim isçileri genellikle hasat için kullanilir, bazen bu gerçek mevsimlere bagli ve ters yaz turizm bagimli isletmeler için de geçerlidir.

Ayni zamanda biraz üzerinde bir ay boyunca perakende magazalari yogun talebi karsilamak için geçici personel yüzlerce almak görür Noel tatil harcama dönemi olarak piyasada yillik desenleri, baglantili olabilir. Ve diger firmalarin yeni mali yil baslangiç ??olarak birçok tedarik zinciri isletme kisaca siparisleri bir dalgalanma ile basa çikmak için genisletmek göreceksiniz – Baska bir örnek muhasebe firmalar personel genisletmek görebileceginiz, vergi yili sonuna kadar giden ay olacaktir .

Serbest çalisanlar, genellikle sadece serbest olarak bilinen, kesinlikle yerine geçici istihdam daha serbest meslek konusuyorlar. Yine de pek çok serbest, onlar müsterilerine sundugu hizmet sözlesme ve etkisi, geçici isler vardir.

Rolü uzun vadede mevcut olacak biriyle doldurulabilir kadar Geçici isçiler genellikle geçici olarak tam zamanli pozisyonlari doldurmak. Bir “ara” rolünün ana belirleyici yönü seylerin normal düzeninde onun geçici bir duraklama oldugu gibi bu da, dogum ya da tatil kapak rolleri de basvurabilirler. Bu yeniden yapilanma, küçülme ve genisleme dönemlerinde örgütsel destek saglamak için kullanilan olarak “Ara Dönem” rolleri genellikle yönetici düzeyinde bulunur. Onlar en yüksek ücretli ve en rekabetçi geçici isler arasindadir.