Hükümet insan kaynaklari isleri

Insan Kaynaklari anlamiyla insanlara temas insanlar anlamina gelir. Bir kurulusta, sayisiz insanlar farkli sektörlerde çalisir. Organizasyonda çalisan tüm çalisanlarin bir takip için, insan kaynaklari departmani kurdu var. Daha önce bu bölümün is personel kaydi bakim ile sinirli kaldi. Ama simdi insan kaynaklari departmani bir kurulusun aktif vazgeçilmez sektörlerden biri olarak ortaya çikmistir. Kamu ve özel sektör kuruluslari IK adanmis özel bir bölüm var.

Simdi-bir-gün insan kaynaklari, çalisanlari yönetmek örgütün yönetiminde yer almak ve düzgün bir sekilde kriz ele sorumludur. Bu sorumluluklar farkli insan kaynaklari yöneticileri ile delege isin genis bir arenadir. Kurum yöneticisi, yönetmen kademeli olarak artar ve sonuçta baskan yardimcisi prim yetki kurar.

Tüm pozisyonlar heyetinin kendi özel, ayri bir alan içinde görev ve is tarif var. Hiyerarsi IK müdürü ve IK yöneticisinden daha proliferates. Onlara göre, egitim yöneticisi, tazminat yöneticisi ve Isveren yöneticileri, diger bölümlerin çesitli dallarinda düzenleyen özel fonksiyonlar tutun.

Kamu ve özel kuruluslar bir insan kaynaklari personel çalisanlarin bir sirdasi olarak islev. Saglik bakimi, cinsel taciz için çevre kisitlamalari çalismak kadar sorunlari bir çalisan ve insan kaynaklari personeli arasinda tartisilmistir. Bu süphesiz gizlilik ve insan kaynaklari personel adina gizlilik bakim bosluk gerektirir.

Böylece, iletisim becerileri ve iyi bir dinleme yetenegi bu alanda en faydali niteliklerdir. Okuma yetenegi ve yargiç insanlar olarak tesviklerin heyeti yardimci olur ve gerektiginde.

Bir devlet birimi, insan kaynaklari departmani gerekliligini çesitli bölümlerin sorumluluklari üst üste ile son zamanlarda gerçeklesmistir. Bir hükümet insan kaynaklari bürokrasi ve diger bölümler arasinda bir köprü olarak hareket ederler.

Profesyonellik, yeni kamu yönetimi ve optimal ücret bir hükümet insan kaynaklari departmani endise alanlardir. Bu çok özel sektör etkilenir ne de çok uyuyan ve kamu sektörünün bir monoton araci olarak inaktif almaz böylece hükümet organlarinin düzgün isleyisini bir kontrol tutmak için temelde.

Bir IK müdürü veya yöneticisi periyodik üreme zarar görmesini önlemek için kamu hizmetlerinin faaliyetleri içine bakar. Optimal ücret özel ve kamu sektöründe saglanan maas hiçbir farki yoktur saglamaktir. Ücret periyodik artislar ile kamu sektörünün personelin çalisma incentivizing de IK yöneticisi bir yönetme faaliyettir. Personel binlerce ise ve kamu sektöründe IK yöneticileri bir sikici ve korkunç bir görev olabilir yönetmek.

Bütün hükümetler insan kaynaklari personel alimi için kendi sitelerinde bulunan bos saglar. Halkla iliskiler bir lisans derecesi ve en az deneyim IK personeli gereklerini yeterlidir. Psikoloji, is iliskileri ya da insan kaynaklari isletme lisans ek derece sektörde is bulma manevra kabiliyeti yardimci olur.