i ne kariyer seçmek için karar yardima ihtiyacim var

Müsterilerimizden biri kendi is sahibi. O birçok özellikle sapka, satis ve pazarlama kap giymek zorunda. Eglenceli ve yaratici çünkü O pazarlama seviyor, ama satis nefret ediyor. Biz son zamanlarda neden kesfetti.

Koçluk müsteri önce, onlari iki degerlendirme yapmak var. Biri, davranis tarzi gösterir, diger degerleri / tutumlari ölçer.

Birçok arastirma üst satis performans üzerinde yapilmistir. Bunlarin büyük çogunlugu I (Etkileme) ve D (Dominant) davranissal faktörler ve S düsük (metanet) ve C (dikkatli) faktörler yüksek olan bir desen var. Müvekkilimin davranis profilini o vardir desen oldugunu gösteriyor. Peki neden o satis nefret ve neden o iyi degil mi?

O basarili bir satis kisi olmasi gerekir davranis ve tutumlari kesfetmek için, biz onu sirket de satis isi Benchmarking. Biz satis is üstün performans için gerekli ideal davranis tarzi ve degerleri belirlemek için iki kariyer profilleri yapti.

Beklendigi gibi is davranis özelliklerini, onun davranis tarzi uyumlu. O satis iyi degil neden ama degerleri profilleri sonuçlarini göstermektedir. Is degerleri degerlendirme ona ilk üç tutum olarak, Faydaci Bireyci ve Teorik degerler olmalidir belirtti.

* Faydaci deger sonuçlar elde ve para kazanmak için bir tutku gösterir.
Dogal bir lider ve basarili olmak için sürülür bir – * Bireyci güç ve kontrol için bir arzusudur.
* Teorik bilginin ugruna ögrenme ve bilgi kazanmak için bir tutkudur.

Müvekkilim en üç degeri, Faydaci Estetik ve Geleneksel vardir. Onun Bireyci ve Teorik degerleri numaralari 5 ve 6, onun en düsük puanlari siralanir. Ve bu satis için tutku onun eksikligi açiklar. O bir süper satis kisi yapmak degerleri ile tahrik degildir. Aslinda, onun düsük Bireyci ve Teorik puanlari o kayitsiz ya,, hayat yiyor birinin degerleri dogru bile düsman olan ve satis nefes göstermektedir.

O bir satis gücü ise göze alamaz çünkü Yani, o baska bir sey vazgeçmek ve yapmaliyim? Hayir, o çok kendini üzerinde çalismak ve güç ve bilgi degerlerini uyum ögrenmek istiyorum. Bu kolay olmayacak, ama tabiri caizse “diye, yapar kadar sahte” diye ögrenir ve bu degerlerle birinin özelliklerini pratik basladiginda, o isini bunlari uyum ve olabilir. O bunu yapabiliyorsa, o daha basarili olacak. O daha iyi sonuçlar alir ve daha fazla para kazanmak basladiginda, onu Faydaci degeri tatmin edecek ve o satis gibi baslayacagiz.

Bu hikayenin noktasi size dogal davranis tarzi ve degerleri / tutkular yerine getiren birine göre gerçeklestirmek için izin veren bir kariyer bulmak için önemli olmasidir. Bir is bir eldiven gibi uyan, onu seviyorum ve tutum ya da davranis uyum zorunda kalmadan basarili olacak. Isinizi yönlerini gibi ama tutmak istemiyorsaniz, size tutum ve verimliligi artirmak için davranis tarzi veya degerleri uyum konusunda koçluk olabilir.

Eger mükemmel bir kariyer için arama baslamadan önce, size özel tutum ve davranislari bilmek ve onlara uygun bir kariyer aramak gerekir. Sen uzakta gerçekten kim olmasini saglar is bulma sadece dört degerlendirmeler olabilir.

Ve kendiniz veya bir baskasi için çalismak olsun, sonuç buna deger olacaktir.