is avcilari sevgili – iletisim ögrenmek lütfen

Ben yillar boyunca çesitli pozisyonlar için is adaylarin yüzlerce ekranli var ve ögrendigim bir sey bu temel iletisim becerileri olan soyu tükenmis hale gelmektedir. Bu genç kusak arasinda özellikle dogrudur.

Metin mesajlari, sohbet mesajlari, yazim hatalari ve ezoterik kisaltmalarin tam aceleyle yazili e-postalar – Belki de yüz yüze iletisim degistiriyorsaniz elektronik degisim tüm ile ilgili bir sey vardir.

Bu arkadaslarinizla bu sekilde iletisim kurmak için bir sey. Bir zamanlar genç, o olsun. Ama is avcilik gelince, uygulamalar ve görüsmeler, bir is bir sekilde etkili iletisim ögrenmek gerekir. Bu bir is teklifi ve “yine de tesekkürler” harfi arasindaki fark yaratabilir.

dört sansini yapmak ya da kirmak için

En röportajda senaryolarda, iletisim becerileri (ya da eksikligi) göstermek için üç veya dört firsat olacaktir:

1 – Eger gönderme ilk is cevap zaman.

2 – Bir prescreening telefon aramasi geldiginde.

3 – gerçek yüz yüze görüsme sirasinda.

4 – Eger daha sonra görüsmeci tesekkür takip zaman.

Buraya gelirken her adiminda iletisim becerileri ile isveren etkilemek için bazi yollari vardir. Eger bunlari yaparsaniz, bastan dikkat çekiyor. Bu konuda bana güvenin. Biraz çaba uzun bir yol gidiyor.

1. ilanin yanit verirken

Bu iyi bir izlenim yapmak için ilk firsattir, bu yüzden darbe yok. Basvuru ilanin kendi yazisma terzilik olmadan isveren yüzlerce standart bir özgeçmis göndererek, bu sürece bir “av tüfegi patlama” yaklasimi aldi Bir isveren olarak, beni en çok rahatsiz seylerden biriydi.

Bir grafik tasarim pozisyon için ise alirken, bir kez hiçbir tasarim deneyimi listelenen bir özgeçmis aldi. Ne de e-posta gövdesinde kisisellestirilmis bir mesaj var miydi. E-posta sadece söyle dedi: “Ekli devam bakin.” Benim ilk yanit oldu, “Sen özgeçmis ile birlikte bir not yazmak için rahatsiz olamaz? Ciddi misin, ama benim is için düsünebilirsiniz?”

Aslinda, ben yillar boyunca is ilanlari yanit olarak aldigimiz e-postalarin% 80’i gönderenden gelen kisisellestirilmis bir mesaj yoksun oldugunu tahmin ediyorum. E-posta gövdesinde (kapak mektubu modern esdeger) böyle bir mesaj yazmak için zaman ayirin Yani, bastan rekabet% 80 gölgede olacaktir.

2. ön eleme aramalar sirasinda

Eger bir görüsme için gelmek isteyen bir potansiyel isveren bir telefon alirsaniz, zaten röportaj edilmektedir. Bunu farkinda olmayabilir, ama bu gerçeklesiyor budur. Bu birçok kez kendim yaptim. Telefonda bir kisi arama onlar telefon beklemiyordum, özellikle iletisim becerilerini degerlendirmek için harika bir yoldur.

Eger is arama sürecinde yaparken Yani, telefonun yanina özgeçmisinizi (ya da en azindan bir kaç konusma puan) bir kopyasini tutmak iyi bir fikirdir. Eger sesli posta bir mizahi mesaj varsa, size bir is arazi kadar düz bir mesaj ile degistirmek isteyebilirsiniz.

3. gerçek görüsme sirasinda

Tüm kitaplar bir röportajda kendinizi yapmak için nasil hakkinda yazilmis, bu yüzden bu kadar girmeyecegim. Ben bu listede ögeleri 1, 2 ve 4 gibi iletisim genellikle unutulur noktalari, odaklanmak istiyorum. Bu yüzden bana bu konuda tavsiye bu küçük ama güçlü bir bit teklif saglar. Sadece bir is için degil bir sey olmaya çalismayin. Gerçek su ki sonunda çikacaktir. Eger gerçekten, sizin gibi davranarak konum kisi degildir kisi için ise olmak istiyorum.

Iletisim ipuçlari gelince, sadece nazik, profesyonel ve anlasilir. Ama ayni zamanda (is-uygun sekilde) adresinden kisiligini göstermek için korkmayin.

4. sonra takip zaman

Her zaman bu firsat için tesekkür etmek hizli bir e-posta bile olsa, bir is görüsmesi sonra takip etmelidir. Ben yil önce Austin is avcilik oldu, ben önceden yazili Benimle notlari tesekkür devam edecek. Bir röportaj sonra, görüsmeci adina doldurmak ve en yakin posta kutusu içine birakin. Eve var, ben de bir tesekkür e-posta göndermek istiyorsunuz.

Bu da diger tarafinda oldum, ve bunu iyi bir izlenim birakiyor söyleyebilirim. Bu insanlarin çogu yapmak için unutmak baska bir seydir. Bu yüzden kendinizi ayarlamak için baska büyük firsat.

alt satirinda

Burada zaman is avcilik akilda tutulmasi gereken de budur. Bu adaylarin son avuç asagi alir, becerilerini benzer olacaktir. Tarama süreci bu noktada, adaylarin herhangi biri muhtemelen isi ele verebilir. Yani bir isveren ayri adaylarin ayarlamak baska seyler ariyor. Eger ise kisi ile iletisim daha iyi bir is yaparsaniz, kendinizi ayarlamak ve muhtemelen bir sonucu olarak bir is teklifi alirsiniz.