is piyasasinda etkili yöneticisi ile anlasma ve orada asili tight_ ipuçlari …

Pazar zor ve is piyasasi sert oldugunu!
Yeni bir tatmin edici bir is bulma sansi belirsiz. Simdi ne bir zorbalik yöneticisi daha aci verici olabilir? Bu makalede, özellikle böyle bir no-kazan durumu, tehlikede isinizi koymadan yöneticisi ile nasil basa çikilacagi hakkinda.
Bir kaba ve kontrol yöneticisi bir mayin tarlasi içine hos isyeri açabilirsiniz. Bu isinizi tehlikeye atmadan kendiniz için ayaga nasil belirlemek zor olabilir. Tabii, geçim isvereniniz hos baglidir, ancak bu sizin patron diyor her seyi kabul gerektigi anlamina gelmez. Aslinda, kendi hiçbir görüsler var gibi olanlar genellikle ofiste göz ardi edilen ve üzerine trod olma tehlikesiyle karsi karsiya bulunmaktadir. Iddiali henüz agresif olmayan tutum patronun ego zarar degilken benlik saygisi korumak için yardimci olacaktir.
Zor bir yönetici hayatinizi mahvetmesine izin vermeyin; durum mücadele ve sizin için daha iyi seyler yapmak için asagidaki ipuçlarini kullanin:

isini yap

Ne olursa olsun ruh isinizi etkiler ne izin vermeyiz. Bu ego gezisinde bir yöneticisi talimat almak zor olabilir, ancak asi olmak isinizi mal olabilir. Is ve günlük görevleri odaklanin ve digerleri is elestiren bir oda vermeyin. Eger yetenekleri en iyi sekilde görevlerini yapiyoruz emin olmak için düzenli olarak kendi performansini degerlendirmek. Bu sekilde, yüz-off sirasinda standi olacak. Ayrica, ego gezi yöneticiniz ile çatismalar önlemek için deneyin. Eger ve isler kontrolden çikmak zaman kariyer kaydedebilirsiniz yöneticisi arasindaki tüm iletisimi takip edin.

yüz-off önlemek

Bir egoist yöneticisi ile ilgili, en iyi bahis onunla çatismalar için asla etmektir. Öfkenizi kontrol ve durum elinizi çikmak asla. Kariyer zarar verebilir yanici durumlardan uzak durun. Zor durumlarda tepki duygusal iyi bir fikir olmayacaktir. , Profesyonel saygili ve sakin bir sekilde elestiri kabul.

onay almak

Sizin argüman saglamak sunmadan önce zaman ve yerde dogru. Eger fikirlerini meydan önce Eger yönetici bir yesil isik almak emin olun. Nazik olun ve fikirlerini zorlu önce patron anlasmazlik bir ipucu verebilir. Bu uygulama son derece evrensel begeni topluyor. Devam etmek izin almak yoksa – oldukça tutun. Patronun derhal öncelikleri su anda farkli olabilir. Tekrar bir daha elverisli bir zamanda konuyu getirmek, ama ince ruhlu olmak hatirliyorum.

Patronun konusmak

O sizden ne bekledigini disari yöneticisi ve tebesir ile otur. Ondan gereken destegi, yön ve geri bildirim hakkinda söyle. Agresif olmayin, sadece bu konuda daha da artiracak. Nazik olun, ihtiyaçlariniza odaklanmak ve olumlu onun geri bildirimler almak. Onu kendi performans ve verimliligi artirmak ve her iki arasindaki iletisimi gelistirmeye çalisin yaklasim için istekli olun. Basarili bir sekilde eldeki amaci gerçeklestirmek için kendi yenilikçi fikirler ortaya koymak. Ona onun hedeflerinize ulasmaniza yardimci olur yollari için yönetici isteyin. Eger aktif dinlemek ve beklentilerini karsilamak için en iyi deneyin emin olun.

Sessizlik içine korkutmak asla

Digerleri sizi korkutmak izin vermeyin. Bazen tedavi etmek için nasil insanlara ögretmek gerekiyor. Eger bagirdi olmak istemiyorsaniz, geri bagirarak olmadan söylüyorlar. Kibar olmak, kendi ego zarar vermeden baskalarina fikir iletmek için yardimci olacaktir. Sizin yaklasim ve sert degil kararli olun.

is degistirmek veya departmanlar

Yukaridaki ipuçlari hiçbiri yardim edersen, baska bir is arayin. Benlik saygisi ve verimlilik aci azaltmak ölümcül bir ortamda kalmayiniz. Uzmanlik kullanim olabilir sirket baska bir bölüm varsa, bir ego gezisinde bir yöneticisinden kurtulmak için bir transfer isteyin.

Ancak, kaçan soruna kalici bir çözüm degildir. Sorunu gidermek için en iyi yol Yöneticisi konusmak ve kimsenin onuru zarar vermeden olumlu yönde farkliliklar yerlesmek olacaktir.