ise alim rightshoring üzerinde makale

Büyüyen ekonomik durgunluga ragmen, Executive Search Danismanlari Dernegi (AESC) tarafindan Aralik 2008’de yayinlanan veriler, 2009 yilinda ise alim talebinin egitim alanlari, profesyonel hizmetler ve degil-için-kar sabit kalmasi bekleniyor ortaya, ve artis Her iki finans / muhasebe ve mühendislik pozisyonlari için. Küresel olarak, büyük talep Çin, Hindistan ve Dogu Avrupa’da olmasi bekleniyor.
Yani, bu ekonomik ortamda, sirketlerin ayni zamanda kaynak piyasada en iyi yetenekleri de iken kendi ise alim süreçlerinde maliyetleri kurtarmak için ne yapabilirim?

Bir ortak ya da sürecin dis kaynak parçalari içi ise almadan önce, sirketler adaylar gerekli ve ise alim süreci için dogru bir ‘kiyiya olan’ ve beceri setleri ve profilleri düsünmelisiniz. Büyük kuruluslarin çogu artik istihdam kimin sorumlulugundadir kiyidan is süreçleri teslim gereken karar vermektir ‘Yönetim Rightshoring’ vardir.

Tüm ise alim süreci sürecinin bir parçasi için Hindistan’da bir operasyon ile bir iliski kurma, karmasik düsünülebilir offshore iken çözüm olabilir. Çogu durumda, faaliyetleri aday temas örnegin yüksek düzeyde gerektiren , ‘bosluk satis’ ve aday iyi bir uyum olup olmadigini karar, rolü konumlandirma ayni kültürel arka plan bir kisi tarafindan ele alinmasi gerekir. Ancak, adaylar kaynak görüsmeler zamanlama ve on-yatili sürecini destekleyen tüm iyi gerekli islemler hakkinda egitimli Hindistan’da personeli tarafindan yönetilen olabilir. Offshored edilebilir süreçlerin diger örnekleri veritabani yönetimi, aday boru hatti raporlama, is ilani ve istatistikleri.

, Ise alim yillik hacmine bagli olarak arastirmaci ve yöneticilerin daha büyük veya daha az sayida aday bir havuz gelistirmek için geçici olarak kiralanabilir. Ya bir sirketin içi Isveren ise alim süreci yönetebilir, ya da dis kaynakli ortak talebe bagli olarak bir kismi ya da tam zamanli olarak uygun bir Isveren yararlanabilirler.

Ise alim sektöründe küresel dagitim modeli kucaklayan gibi geleneksel ajansi modelinden sunulan esnekligi korumak ayni zamanda ederken maliyet verimliligi sürücü kara ve deniz her iki takim olusturma yönünde bir hareket olacaktir.