iyi bir uyum olan bir sirket bulmak

Hepimiz bir, görkemli fantastik ve çarpici kariyer yapmak istiyorum. Biz çok para kazanma ve çocuklarimiza is delege bazi kesin su anda hayal. Biz parlak günesi, sicak iklim, lezzetli meyve ve neseli insanlarin ülkede, deniz kenarinda bir yere hayatimizin geri kalan harcama plani. Her birimiz çalisma ve ilerleme arzusu vardir, biz emelleri dolu, yeterince hasta, biz akilli, enerjik hizli ögrenenler vardir … Tüm bu özellikleri ile her isveren bir rüya vardir. Ama yeni bir sirket katilma konusunda acele kararlar asla. Bu sirkette is kisaca, ödüllendirici uyumlu ve sizin için uygun olmasi durumunda her seyden önce ögrenmek gerekir, ne kadar iyi bu sirket size uygun.

Yetkili, pazarlama, bürokratik ve katilimci: Psikologlar dört ana yönetim stilleri ayirt. Her stil özellikleri farkinda olan su ya da bu sirkete özgeçmisinizi göndererek zaman dogru kartlari oynamak için yardimci olacaktir. Yetkili tarzi ile sirket kesinlikle hiyerarsik bir yapiya sahiptir: Yönetim ve çalisanlar arasindaki iliskileri önceden belirlenmistir. Bu özel siparis, iliskiler sabit sistemi tercih ve uzun vadeli büyüme perspektifi saymak olanlar yerine sevenler için bir sirkettir. Hesap ufak detaya almak ve sirket belirli bir konumda memnun kullanilir, bu senin dünyan. Pazarlama – odakli personel herkes kendi yararlari pesinde. Broker birimlerinin, yöneticilerinin dernekler ‘bu kategoriye bakin. Bu kuruluslar geçicidir ve amaci zaman en kisa sürede mümkün olan en yüksek kar elde etmektir. Buradaki temel kanun verimi ve temel amaci karlilik oldugunu. Bir çalisan kendine güvenen, bagimsiz ve para kazanmak için kendi fikirleri var olmalidir. Herkes böyle bir gerginlik durabiliriz. Bu sirketlerin onlar sadece kendi proje alaninda her kisinin görüsünü deger. Bazen fikirler izni olmadikça çalinti olabilir. Bürokratik kuruluslar küçük zorbalar için bir cennet sunuyoruz. Bu gereksiz evrak yiginlari göstermektedir. Ya zalim ya da kurbani bir rol oynayabilir. Fakat her ikisi de benim için, bu nedenle igrençtir.

Katilimci yönetim tarzi en iyi dört dengeli oldugunu. Personelin her üye örgütün gelisimine katkida bulunur. Taze bir fikir zamanlarda sorunlari binlerce profesyonel tavsiye daha iyidir çünkü onlar sizin fikirlerinize deger. Sirket ideal bir ekip ilkelerine göre çalisir: herkes onun küçük tugla ile ideal bir piramit insa kadar ekler yani sira o, en iyi olani yapar. Bu kendi is var ya yönergeleri izleyin daha ideal bir sirkette çalismak için bir kisi için her zaman iyi degil. Eger böyle bir sirket bagimsiz ve vazgeçilmez birim olmak mümkün olacak özgeçmisinizi hedefi yazmadan önce, düsünüyorum. Yeni sirkette bir pozisyon devralarak önce, sirketin yönetim tarzi bir ön analiz yapmak. Bu sirkette uzun süreli is güveniyor, onlar doga çelisiyor onun kurallarina uyum sanmiyorum. Sadece iç dünya ile uyum içinde çalisan yerine sürekli yorgunluk ve kendini memnuniyetsizlik olumlu sonuçlar getirecektir.