Kidem – çalisanlarini isten gerek önlemek için nasil

Kimse bir çalisan yangin seviyor ama bu her isveren en az bir kez hayatinda geçmesi olacagini hayatin bir gerçektir. Çogu insan çalisanlari ates kaçinilmaz oldugunu söyleyebilirim olsa da, gerçek su ki, çalisanlarini isten ihtiyacini önlemek için yapabileceginiz pek çok sey var olmasidir. Asagida sadece bunu için bazi pratik noktalar vardir.

• ise alim süreci ile siki olun. Çalisanlarin ates önlemek için, üstlenmek zorunda en önemli adim, sadece gelecekte ates olacagini basvuru ise kaçinmaktir. Bu, çalisanlarin kötü türlü uzak kalmak yardimci olacak etkin ve güvenilir bir standart ise edilisinin formüle edilmesi anlamina gelir.

Etkili bir istihdam tarama süreci kapsamli görüsmeler, güvenilir arka plan kontrol, sabika arama ve özgeçmis ve kimlik bilgilerinin dikkatli analiz ve dogrulama içerir. Eger ise sadece çalisanlarin, pozisyon için uygun, yetkin olumlu çalisma tutum var ve herhangi bir suç arinmis olanlar iseniz çalisanlarin ates önleyebilirsiniz. Bu büyüme ve sirketin basarisina olumlu katki mümkün olacak çalisanlarin türü vardir.

• çalisanin görev ve sorumluluklarinin net bir açiklama saglayin. Size bir basvuru o çalisanin beklentilerinizi karsilamada daha iyi bir is yapacak, böylece için basvuran pozisyon için gerekli görev ve sorumluluklari açiklayabilir gereklidir. Eger o da kendi isini kapsaminda oldugunu bilmiyorsa bir çalisan iyi performans bekleyemezsiniz.

Herhangi bir basvuru kabul etmeden önce, o çok iyi o sirket için yapmasi gereken seyler anladigindan emin olun. Söyle ya da is tanimi hakkinda belirsiz ya da kafa karistirici bir sey varsa ona bir sey sormak için.

• uyarilar verin. Suç sadece küçük bir özellikle hemen bir çalisanin ates etmeyin. Bunu yapmaya devam edersen, sonunda tüm çalisanlarin kaybedersiniz. Bunun yerine ne gereken bir çalisanin tüm kötülüklerine belgelemek ve uygun disiplin cezasi vermektir. Çalisanin suçlarin tekrari fesih sebebi olabilir anliyoruz olun.

Bir çalisan pek affedilebilir bir mezar suç Simdi, eger, o zaman fesih için geçerli bir neden var. Ancak, yine fesih bildirimi ve isçi ile toplanti vererek içerir dogru ates islemi yapilmalidir. Sadece ofis onu kapatmak veya sirket girmesini onu yasagi yok.

• Bir nazik ve etkili isveren olun. Bazen, sorun gerçekten çalisan ama isveren degildir. Bazen, çalisanin verimsizlik ya da olumsuz çalisma tutum nedeniyle isverenin kaba ve kalpsiz yönetimi oldugunu. Bu, çalisanlarin sirket iyi performans istiyorsaniz, ayni zamanda saygi ve onuru ile onlari tedavi ve onlara hak ettikleri tazminat vermek gerektigi anlamina gelir.

Bir çalisan ates kadar mümkün oldugu kadar kolay degildir, bu islem gören kaçiniyorum. Bu yararli ipuçlari çalisanlarini isten ihtiyaci kaçinarak size yardimci olacaktir.