Ön istihdam tarama gerçeklestirmek için 3 en önemli sebepleri

Isverenler ve kuruluslar, küçük isletmelerden kurumsal devleri için, iyi insanlar ise alma ve çalisanlari, müsterileri, hissedarlari ve toplum için hem fiziksel hem de mali açidan, güvenli ve saglikli bir isyeri, saglayan yararlari bilir hangi onlar yapmaktadir.

Bu ise önce insanlar hakkinda bilmek önemlidir. Yeni bir isçinin herhangi bir kurulus için önemli bir sorumluluktur. Kapsamli adaylar üzerinde ayrintili bir ön istihdam tarama sahne aldi Isveren örgütü gelecekte muazzam bir varlik olacagina son derece yetenekli bir kisi haline getirmek yapabiliyor.

Ne yazik ki, bazi kuruluslar süreç ise zorunlu bir yigin olarak ön istihdam tarama yapmayiz, ve sonuç sonuçta örgütün büyük tehlike haline gelebilir birine organizasyonlari ortaya çikma riskini çalisir.

“Neden ön istihdam tarama sürecinin bir isveren için son derece önemlidir” oldugunu ayrintili üç temel nedeni vardir.

1. En iyi ise karar vermek için
2. Güvenli bir çalisma ortami saglamak
3. Yasal risk ve yükümlülüklerin ortadan kaldirilmasi

en iyi ise karar vermek için, istihdam öncesi tarama bir zorunluluktur!

Bazi adaylar sadece duymak istediklerini söyleyecektir söylenmistir. Egitim, is basliklari ve istihdam tarihleri: dövme devam bulunan ihlallerde çogu üç kategoride temelde. Iyice bir basvuru sahibi tarafindan verilen bilgileri dogrulayarak, bir sirketin dürüst ve dogru kendi arka plan, deneyim ve beceri tasvir bir birey ise sansini artirabilir. Bir basvuru tarihinin dogrulamak için ön istihdam öncesi tarama kullanarak isveren bilgilere göre kararlar yardimci olur.

güvenli bir çalisma ortami saglayan bir isveren birincil hedeftir

Kazanilmasi ve çalisanlar için güvenli bir çalisma ortami saglamak herhangi bir isveren ya da herhangi bir organizasyonun hayalidir. Bu siddet, dolandiricilik, hirsizlik, cinsel taciz ve diger türleri ücretsiz olan is tesislerinde korumak için isveren için zorunlu degil. Bu sorunlari mali maliyeti çok büyük olabilir. Buna ek olarak, çalisanlarin moral veya kurulusun itibarina zarar olarak ölçmek zor diger maliyetleri vardir. Bu yüzden cennet organizasyon giren suçlulari caydirmak için bir ön çalisma arka plan onay çalistirmak için önemlidir.

yasal riskler ve yükümlülükleri son derece zararlidir

Yasal risk ve yükümlülükleri dogrudan ön istihdam tarama yukaridaki iki nedenden ile baglanti tehdit faktördür. Isverenler çalisanlari, müsterileri ve is girer herkesin güvenliginden sorumludur. Yani her zamanki orada yanlis bir çalisan ise bir risk ve yükümlülükler, sirket için degil, ayni zamanda sirketin is için bir sorun haline sonuçlar sadece yapabilirsiniz. Bu yüzden bu tür kayiplari ve riskleri önlemek için, her isveren bir sirket bütünlügünü ve söhretli tanimlamak için etkili bir ön çalisma hayatiniz tarama degerlendirme yapmaniz gerekir.

sonuç

Ayni anda, cirosu azaltilmasi dolandiricilik caydirmak ve dava kaçinarak öncesi istihdam arka plan tarama süreci, nitelikli adaylarin ise bir isveren yardimci olabilir. Bu farkliliklarin sistematik insan gerçeklestirmek veya is davranislarini etkileyen çok is basvurusunda kendi bilgi, beceri, yetenek, ilgi alanlari, çalisma stilleri ve diger kisisel özellikleri çok farkli gibi. Kapsamli ön istihdam tarama süreci genellikle sadece basvuru gözlemleyerek taninmayan is ile ilgili özellikleri hakkinda dogru bilgi toplayamaz. Ve en önemlisi bu ön istihdam arka plan kontrolleri potansiyel yasal güvenlik sansini minimize yardimci olabilir. Böylece bilgi insanlar ve is arasindaki uyumu ya da maç degerlendirmenize yardimci olur ve isverenler için yatirim önemli bir getiri var kanitlanmistir.