sormak için mülakat tavsiye sorulari

Bu bes soru bu isin unvani, is tanimi, bu rapor olurdu kime, ve benzeri temel sorular gibi açik olanlar, ötesine. Aslinda, genellikle sizin için belirtilen konum olarak bile, bu sorulari sormak gerekir düsüktür.

Bazi hazirlik ve düsünce ile kolayca 15 ile gelmek gerekir – sormak için 20 birinci mülakat sorulari. Ancak bu bes – bir biçimde – her zaman istenmelidir.

Sadece onlar size görüsme için hangi is mükemmel isin kriteri karsiliyorsa size tespit etmek için yardimci olacaktir, ama cevaplar, araya zaman, ne gerçekten görüsme arkasinda oluyor oldukça dogru bir görüntü verecektir.

1. BU KONUMDA HEMEN ELE GEREKEN OLACAKTIR ÖNCELIKLERI NELERDIR: Tek basina bir baslik hiçbir sey söyler. Is tanimi bir günlük olarak islevsel gereken ne yapma yetenegine sahip olup olmadiginizi ya da disinda, çok da ortaya olmayacaktir.

Ve sadece is tanimi – – Eger özgeçmisinizi basarilari koymak ayni nedenle burada da, bu sirkette bu isin bireysellik duygusu almak istiyorum.

Herseyi sorunsuz sol oldu? Hemen hemen toplayip ve normal olarak günlük fonksiyonlarini devam ediyor? Ya da yapilmasi gereken hasar kontrolü var mi? Eger öyleyse, onarim için bir zaman çizgisi vardir, ve bu yetenekleri göz önünde bulundurarak bir ulasilabilir biridir? Bu konuma sahip kim olursa olsun gerçekçi mi?

Zaten herhangi bir bilgi yoksa, bu gözetmen ve önceki isveren hem de yaklasik ipucu size baslayacak. Zaten bazi detaylar verilmistir, o cevap zaten ögrendim ne ile izlemek gerekir.

2. BURAYA ÖNCEKI KISI NE KADAR OLDU? NEDEN ONLAR TERK MUYDUNUZ? Genel olarak, ilk bölümünde cevap, görüsmeci de ikinci bölümü cevap verecektir. Onlar yoksa, o zaman sormak. O kisi orada garip bir sekilde kisa bir süre olsaydi Ve, ayni zamanda ne kadar bir önceki kisi vardi önce bilmek istiyorum.

Ben bu ile gidiyorum nerede görüyor musun? Is kargasa içinde oldugunu ve son iki kisi kisa bir süre vardi ve ates olsaydi, burada diger sorulardan herhangi sormak gerekmez.

Incelikle çikin ve çalistirin! Ne olursa olsun belirtilen süre gerçekçi ya da geldi eger – önce uzun çünkü, sen de, onlar yapilir istediginiz ne olursa olsun elde degil iptal edilecektir.

3. SIZIN YÖNETIM TARZI HAKKINDA TELL ME. SEN ÇALISANLARIN EN IYI NASIL GETIRECEK DO:? Mi o bir mikro yönetici? Her seyi haberdar gereken bir bilgi tazi mi? O için onlari ise ne tek basina insanlarin birakin ve sadece neler olup bittigini üstünde tutmak mi? Eger sorun varsa o size yardimci olur mu? Herhangi bir danismanlik mi? Ya da bir berating, asagilayici, pislik?

Açikçasi hakli çikip o bir mikro yönetici oldugunu söylemek için gitmiyor! Bunun yerine “, ben de yolda kalmak emin olmak için günlük olarak benim bölüm her üyesi ile ziyaret” “Ben, benim bölümünde neler olup bittigini üzerinde çok yakindan takip etmek gibi” ya da, söylemek ya da bir sey olabilir benzer.

Bu kisi ile yönetim tarzi paylasimi oldukça yalindir olacagini göreceksiniz. Nasil kelime ne dikkat etmek istiyorum.

4. INSANLARIN NE TÜRLERI BURAYA EXCEL IÇIN TEND:? Iskolik? Kendini motive ve iyi kendilerini yönetmek? Ones Takimlari veya komiteler iyi çalisan kisiler? Amirlerine tutmak çalisanlarinin günlük olarak “onlar seylerle nerede” hakkinda bilgi?

Bu sirket veya bölüm en yaygin kültürü hakkinda bir seyler söyler. Genel olarak, sirketler – veya departmanlar – sirket kültürü ve felsefesi ile uyum içinde olan insanlarin benzer türde olusur egilimindedir.

Bir girisimci kisi bir komite ortamda iyi çalismaz. Satis kisilikleri büyük ölçüde degisebilir ise, üst basari hedefi tahrik ve oldukça memnun daha, elde etmek için motive.

Onlar ne söyledi konum zaman daha iyi performans isteyenler çalisanlari kendileri için düsünmek gerektiren bir sirkette basibos kendilerini göreceksiniz kendileri için düsünmeye alisik insanlar, kendilerini daha diktatör tarzi vardir bir sirkette sürtünmeyi bulabilirsiniz .

5. BURADA NE KADAR OLMUSTUR? NEDEN KAL DO: Bu sorunun cevabi size bölüm veya sirket hissi ya da saglik konusunda bir fikir verecektir. O soruya cevap hangi yolu da potansiyel patron, onun yönetim tarzi, ve insanlarin ne tür bölüm veya sirket excel içine ek fikir verecektir.

Bu bilgi sorular, sorunlar degil. Size gelecek ile ilgisi var degerli bilgiler kazaniyor çünkü, cevabi gerçekten ilgi olun. Eger mülakat birakin ve kendi içinde bu süreç, size aradiginiz ne ögrendiklerini uyan olacak.

Görüsmeci vücut dili ve yüz ifadeleri dikkat edin. O rahat? O alanlarda bazi doldurmak mi? O sizinle konusmak mu – ya da AT? O kisaca soruya cevap ve sonra hizli bir sekilde baska bir kapali ates mu?

Bu, çok, degerli ipuçlari, ve görüsmeden sonra, size alinan sözlü bilgi ile bir araya gerekir.

Sizin mükemmel bir is lütuf ve iyi sans ile kucagina kara olabilir. Ama daha çok, bunun için bakmak gerekir. Bu var – ama tanimak için, siz de ne yaptigini gibi, gibi görünmüyor bilmek gerekir.