tazminat ve daha ödüllendirici kariyer için fayda stratejileri

Herkes farkli gelir ihtiyaci vardir. Genç insanlar umut verici bir gelecek ve egitim ve ilerleme için firsatlar karsiliginda daha küçük bir maas üzerinde çalismak göze mümkün olabilir. Aileleri olan insanlar, diger taraftan, maas söz konusu oldugunda müzakere için fazla yer olmayabilir. Ayrica saglik sigortasi ve bu bebek bakim hizmetleri ve spor salonu üyeligi gibi aile dostu faydalari gerekebilir. Durum ne olursa olsun, tazminat ve fayda stratejiler benimsemek gerekir. Geleceginiz ve banka hesabi baglidir.

Yeni bir kariyer aramaya basladiginizda, yeni bir konumda beklediginiz bir iyi bir fikir olmalidir. Sizin için önemli olan seylerin bir listesini yapin. Listeniz kabul edilebilir bir maas araligi içermelidir ve sensiz yasayamam yararlari anahat gerekir. Müzakere için bazi oda birakin. Gerekirse iki liste olusturun: arzu faydalari listesini ve faydalari sahip olunmasi gereken bir liste.

Eger bir is görüsmesine gitmek zaman, faydalari anlasma kesiciler hangi bilmeli. Bu tazminat ve fayda stratejileri uygulamak için zamani geldiginde bu size yardimci olacaktir. Bir isveren beklediginiz bilir ne zaman ve onsuz ne, o da ihtiyaçlarini karsilamak için daha iyi olacaktir. Hatta sizin için son derece önemlidir tazminati karsiliginda gerekmez faydalari üzerinden geçmek mümkün olabilir.

Sizin bir sey dislamayin “arzu liste.” Eger ulasim ve otopark geri ödeme isterseniz, listenizde bu içerir. Eger egitim ve egitim seminerleri katilmak zorunda mi? Bu egitim için geri ödenecektir olmadigini sorun. Istihdam ile birlikte gelen herhangi bir kulüp üyelikleri var mi? Nasil ag firsatlari hakkinda? Eger ihtiyaçlari hakkinda isveren konusmaya baslamadan önce, zaten sirket tarafindan sunulan faydalar çalisma. Eger basvurdugunuz disindaki pozisyonlar için fayda paketlerinde bulunur tazminati sormak korkmayin.

Eger arzu tüm alacak düsünmeyin. Tazminat ve fayda stratejileri onsuz edemeyen yararlanmak için kullanilmalidir. Müzakere için istekli olun. Daha iyi saglik sigortasi karsiliginda daha düsük bir maas alabilir miyim? Ne istediginizi net bir fikir var ve onsuz ne, daha iyi faydalanmak için çalisan bir teminat paketi müzakere donatilmis olacak.