ucuz yabanci isgücü ile rekabet

Güneydogu Asya’nin ucuz isçilik maliyetleri destek maliyetlerini düsürmek ve karlarini artirmak isteyen daha fazla ABD isverenler için bir siren çagrisi gibidir. Hindistan, Malezya ve Pakistan gibi ülkelere dis kaynak is dogru giderek daha yaygin egilim is isçiler Amerikan isçilerinin göre birkaç kurusa için çalisacak üniversite veya teknik okul disinda taze dünyanin bir parçasi sizinti anlamina gelir. Amerikali isçiler için, bu giris seviyesi pozisyonlar için çitayi artiyor ya da ayni pozisyonlari tamamen haritadan kaybolmasi anlamina gelir. Eger offshore outsourcing disari kaybetmemek için ne yapabilirim?

Bir hedef haline etmeyin.

Kendinizi dis kaynak kullanimi nedeniyle issizlik karsi karsiya bulursaniz ne yapmaliyim? Birçok kendinizi vazgeçilmez yapmak demek, ama vazgeçilmez oldugunu hiç kimse gerçekten çok degerlidir ki? Ne 1500 çalisani olan bir sirket biri vazgeçilmez kilan nedir? Birkaç sey, ama bazi temel becerileri bir kenar verebilir. Bu iki dillilik gibi becerileri, temel veya nadir ekipmanla yetenekleri, sadece birkaç iyi diger çalisanlar bir okyanusta öne çikmasini saglayacaktir 1/4 becerileri isleyebileceginiz ya kadar üstün ya da eski yazilimi ile beceri.

Hizla merdivenden yukari hareket ettirin.

Dis kaynak ile basa çikmak için baska bir yolu kaçinmaktir. Dis kaynak-edebiliyoruz Isler ilk etapta önemli pozisyonlar degildir. Bu nedenle, anahtar hizla dis kaynakli olmasi daha az olasidir pozisyonlara giris seviyesi pozisyonlar disinda hareket etmektir. Etrafina bir bak. Eger ne yaptiginizi tam olarak ayni görevleri yapmak 50 ila 100 kisi olan bir giris seviyesi konumunda bir sirkette iseniz, çok iyi pozisyon dis kaynakli olan bir Danger Zone olabilir. Düsük vasifli balik bu büyük balik varil ve tek etkili hizli mümkün oldugunca ev çim yapilabilir bir konuma çikmak senin görevin olun. , Terfi almak yüksek egitim ya da egitim almak, ya da daha özel bir pozisyon için gidin.

Küçük gidin.

Nis odakli daha küçük veya daha fazla olan bir sirkete is degistirmeyi düsünün. Küçük sirketler genellikle azalmis maliyet etkinligi nedeniyle dis kaynak yok ve müsterileri ile daha yakin bir iliski var sik ??sik. Offshore outsourcing dolar tasarruf ve hisse senedi fiyatlari artirmak olsa da, genellikle müsteri iliskileri üzerinde zararli etkileri vardir. Küçük sirketler için kötü müsteri hizmetleri veya dil engelleri müsterileri kaybetmeyi göze ve bu nedenle deniz fason daha az olasidir olamaz.

Isleri nerede gidin.

Carolinas ve diger Güney eyaletlerde Yerinden giyim ve tekstil isçileri isverenler Orta Amerika veya Asya islemleri tasindi doksanli yillarda issiz neredeyse bir gecede kaldi. Devredilemez becerilere sahip veya tasinmaya isteksiz degildi olanlar bocalayip durmaktadirlar kaldi. Büyüdü Isçi talep edildi ya da mevcut becerilerini ihtiyaç duyulan alanlara tasimak için istekli olan yeni beceriler ögrenmis olanlar vardi.

Kendi alaninda en ileri kalmak.

Dis kaynakli is, genellikle en yaygin görevleri genis yetenekli bir is gücü gerektiren homurtu istir en yaygin uygulamalari ile çalisir, ya da agir, tekrarlanan tipi çalisma ile birlestiginde az iletisim isleyebilir. Risk alma korkusu ve gelistirme ve yenilik meydan sahip degiller son ve en büyük teknoloji, kolayca çalisabilir yetenekli profesyoneller için talep her zaman vardir.

Offshore outsourcing aniden sona erecek? Degil Amerikan tüketici dibe fiyatlar için yüksek teknoloji talep devam ettigi sürece bir sans. Kar korurken pazar payini korumak için yaris, daha ucuz ve daha ucuz isçilik maliyetleri gerektirir. Offshore outsourcing bu soruna bir çözümdür. Bu egitim ve kendi offshore is rakiplerinizin üzerinde onlari ayarlar ve düsük-uç, düsük ücretli destek tip pozisyonlarin balik varil onlari alir egitimi takip ederek baslamak sorunun bir parçasi olmamak Amerikan mühendislik ve bilgi teknolojileri çalisanlari yakisir . Amerika her zaman yenilik ve gelistirme ve bu alanlarda konsantre mühendisleri her zaman bu ekonomide bir yer olacak lider olmustur.