yeteneklerinizi vurgulayarak

Görüsme sirasinda Beceri vurgu tüm diger is adaylar sizi farkli kilan isverene göstermek için önemlidir. Adaylarin beceri agirliginda ve sirketin yararina nasil belirleyerek en nitelikli çalisanlari için bu rekabetçi dünyada, sirketler arama.

Disari onlarin yeni gelismeler vermek için uzmanlik, yetenek ve organizasyon artiracak hos kisilikleri dayali standlari isverenler için en büyük sirketleri arama çogunlugu.

Devredilemez bilgiye dayali, ve kisisel özellikleri – Becerileri üç çesit ayrilmistir.

1) Bilgi tabanli beceri deneyimlerinden ögrendim olanlardir. Bu egitim düzeyi, ek egitim, seminer katildi ve sizin uzmanlik gelistirmek için inceledik diger uygulamalar da olabilir.

Bilgi tabanli beceri bilgisayar ve iletisim becerileri, pazarlama veya yönetsel bilgi, ürün gelistirme, ve çok daha fazlasini içerir. Bu beceriler her is adayin sanayi alaninda bagli olarak degisir.

2) Transfer edilebilir veya tasinabilir becerileri belirli bir is getirmek olanlardir. Bu görüsmeci, sormak nedeni de budur “Eger sirket ne sunabilir?” Sirketlerin isgücünün gelisimi artiracak kaliteli çalisanlar aramak için çalisiyoruz çünkü transfer becerileri önemlidir.

Tasinabilir becerileri problem çözme, ekip lideri potansiyeli, organize, yazma ve iletisim becerileri, müsteri hizmet odakli, zaman ve proje yönetimi ve sayilari ve bütçe ile iyi içerir. Beceri Bu tür her is adayin deneyim ve çok yönlülük bagli olarak degisir.

3) Kisisel özellikleri kim belirler. Bir is görüsmesi, bir isveren diyor en sik seylerden biri “Bana kendiniz hakkinda bir seyler söyle” dir. Bu görüsme geri kalani için sesi ayarlamak çünkü yanit çok önemlidir.

Kisisel özellikleri iyi bir karar, iyi organize, analitik, hedef odakli, esnek, yaratici ve çok daha fazlasini içerir. Sinirli bir süre içinde mümkün oldugunca mütevazi kendinizi satmak çalisin.

* Öz-degerlendirme. Etkileyici bir sunum saglamak için, özgeçmisinizi incelemek ve her geçmis is deneyimi için kullanilan tüm becerileri listeler. Beceri ve kisisel özellikleri, bilgi tabanli ve aktarilabilir becerilerin de dahil olmak üzere güçlü kapsamli bir listesini yapin. Bu, kisisel ticari için temel olacaktir.

* Eger komut tamamladiktan sonra, simdi görüsmeci yüz haziriz. Isverenler basarilari ilgi oldugunu unutmayin. , Özlü dogrudan ve net kelimeler kullanin.

Birçok sirket becerileri özel bir takim gerektirmesine ragmen, hala röportajda teknik becerileri vurgulamak gerekir. Üst sirketler genellikle aramak Bu beceriler, liderlik, iletisim, güven, esneklik, problem çözme ve enerjidir.

Is görüsmeleri üzerinde güçlü ve tüm becerileri vurgulayan istenen is inis sansinizi artiracak.